مهاجرت؛ از وعده تا واقعیت – ایمنا

دسته اول که برای شما مشخص کردیم این کشورها در آمارهای جهانی جز بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی هستند. معمولا” مدت زمان تقریبی برنامه های مهاجرتی از طرف اداره مهاجرت مشخص شده است ولی تجربه نشان داده با توجه به روند بررسی پرونده های گذشته لزوما” در مدت زمان مشخص شده ، نتیجه نهایی پرونده های مهاجرتی شاید اعلام نمی گردد . وی با اشاره به پارامترهای مهم ورود به کشورهای خارجی افزود: موضوع پذیرش تحصیلی از سوی دانشجویان مشخص است، دانشجو باید قطعاً قبل از اقدام تمام مشخصات دانشگاه و کمک هزینههای تحصیلی را بررسی کرده و نوع بورسیهها را مطالعه کند و اگر از سوی دانشگاهها پذیرشی انجام شود راحت ترین نوع مهاجرت صورت میگیرد و جای نگرانی برای دانشجو و خانواده وی ندارد، اما برای کار، کشورهایی نیروی کار محدود پذیرش دارند و شرکتهای کارگزاری در این خصوص اقدام میکنند، مردم باید بدانند این شرکتها قانونی هستند یا خیر. متقاضیان می بایست ابتدا با توجه به شرایط خود مناسب ترین برنامه را برای خود انتخاب نموده و سپس امتیاز خود را محاسبه نمایند . بطور کلی ارزانترین راه مهاجرت اسکیل ورکر می باشد که این برنامه مهاجرتی نیازمند تجربه کاری، تحصیلات دانشگاهی و مدرک زبان می باشد.

اشکان دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه سئول در کره جنوبی است و از روند اقامتش در این کشور به خبرنگار ایمنا، میگوید: ابتدا اساتید مرتبط با رشته مکانیک را در دانشگاههای مختلف جهان پیدا کردم و ضمن ارتباط با آنها تصمیم به انتخاب کره جنوبی برای مهاجرت گرفتم، قطعاً بررسی همه جوانب برای گرفتن ویزای تحصیلی مهم است و از این مهمتر نیز دریافت کمک هزینه تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد است که بعید میدانم هر دانشجویی بتواند با هزینههای شخصی دوام بیاورد. مهناز با اشاره به افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند، تصریح کرد: در شرایط فعلی که ویروس کرونا در دنیا فراگیر شده بعید میدانم مهاجرت به سادگی انجام شود، اما در شرایط عادی پیدا کردن شغل در آلمان نیاز به تخصص در یک حرفه و شرایط سنی ویژه دارد، تاکید زیادی روی دو مورد اشاره شده دارم و نمیتوان بدون در نظر گرفتن این پارامترها اقدام کرد، در خصوص افرادی که با شغل و تخصص خاصی در آلمان مشغول میشوند نیز باید دورههای دو تا سه ساله بگذرانند تا بتوانند در شهرها مشغول شوند.

اگر هزینههای این دو انرژی بالا باشد، گرم کردن منزل برایتان سخت میشود. سالاریان تصریح کرد: عدهای که فکر میکنند زمینه زندگی مطلوب در ممالک خارجی فراهم است و مدینه فاضله در آنجا قرار دارد سخت در اشتباه هستند، از مردم تقاضا دارم در صورت تصمیم به مهاجرت حتماً بررسی کنند و از تجربیات دیگران استفاده کنند، حتی اگر دوست یا آشنایی در کشورهای دیگر دارند از آنان پرس و جو کنند و سپس برای مهاجرت اقدام کنند. وی در پایان به افرادی که قصد مهاجرت دارند، گفت: میدانم که زندگی در ایران به ویژه در شرایط فعلی چقدر سخت است، هربار که به ایران بازمیگردم میفهمم که چقدر نسبت به دفعههای قبل زندگی دشوارتر شده است، واقعاً نمیتوانم با صراحت برای آنهایی که قصد مهاجرت دارند پیشنهادی بدهم به این دلیل که من جای آنها نیستم، برخی از آنان چندسالی درس خواندهاند و حالا نمیتوانند شغل مناسبی داشته باشند، در واقع زندگی نرمالی را تجربه نمیکنند، حتی همین افراد به دلیل بی ثباتی اقتصادی نمیتوانند برای آینده خود برنامهریزی کنند اما لازم است بگویم که اگر وابستگی عاطفی شدیدی به خانواده و بستگانشان دارند بهتر است بیشتر روی تصمیم خود فکر کنند و تا آخرین لحظه برای زندگی در ایران بجنگند.

وی با بیان دلایل مهاجرتش، گفت: شرایط سخت اجتماعی در ایران و ساختن آیندهای خوب برای فرزندم باعث شد مهاجرت کنم، قطعاً سالهای اول حضور در آلمان شرایط سختی را گذراندم و با وجود حضور آشنایان و دوستان نزدیک، مدت زیادی طول کشید تا با شرایط وفق پیدا کنم، حتی برای مقطعی تصمیم برای برگشتن به ایران گرفتم اما باز روی ماندنم پافشاری کردم و حالا با گذشت بیش از ۱۰ سال از شرایط خود راضی هستم. وی ادامه داد: نوع دیگری از مهاجرت غیرقانونی حضور هموطنان در کشورهای ترکیه و عراق است، به دلیل آنکه ورود به این کشورها بدون اخذ ویزا امکانپذیر است و ایرانیان میتوانند در آنها به راحتی رفت وآمد کنند اما بعضاً شاهد موارد تخلف از سوی ایرانیان مقیم این کشورها هستیم و آنها به دلیل نقض مقررات دستگیر و در حبس هستند، که در این صورت کار را برای وزارت خارجه کشورمان بیش از پیش سخت میکنند چرا که نیاز است در این خصوص رایزنیهایی بشود و حتی این قبیل رفتارها باعث خدشه به اعتبار کشور میشود. به گزارش خبرنگار ایمنا، مهاجرت از کشورمان، موضوع جدیدی نیست در سالهای اخیر اما پس از اعمال تحریمها شرایط سختی بر مردم حاکم شده است تا جایی که برخی هموطنان را بیش از پیش راغب به مهاجرت کرده است، در این بین مهاجرت از طریق مجاری غیرقانونی افزایش یافته است و اخبار ناخوشایندی از مرگ مهاجران به گوش میرسد، بیکاری بالا در بین فارغ التحصیلان جامعه، مشکلات معیشتی و نبود احساس امنیت روانی سرعت مهاجرت افراد را بیشتر کرده است؛ این در حالی است که اگر مردم در رفاه و آرامش باشند به هیچ وجه سختی مهاجرتهای خطرناک و پرهزینه را به جان نمیخرند.

دیدگاهتان را بنویسید