مهاجرت به اسپانیا2022: (روش ها و شرایط اخذ اقامت اسپانیا)

آراسته (1380) در تحقیقی تحت عنوان« بررسی رضایت شغلی و عوامل مهاجرت اعضای هیأت علمی فارغ التحصیلان خارج از کشور» در بین 481 نفر از اعضای هیأت علمی دانش آموخته­ی خارج از کشور انجام داده، حاکی از آن است که علاوه بر عوامل شغلی( فرصت پیشرفت) و عوامل شخصی( رفاه فردی و خانوادگی)، متغیر های دیگری مانند آزادی شغلی، آزادی علمی و شرایط اجتماعی- سیاسی بهتر، از جمله عوامل زمینه ساز مهاجرت اعضای هیأت علمی است(آراسته،1380). قبل از اینکه بخواهید به کشور مورد نظر مهاجرت کنید، باید شرایط بازنشستگی آن کشور را بررسی کنید. مهاجرت های فصلی: حرکت کردن و جابه جا شدن کارگران به روستاها در زمان میوه چینی نوعی از مهاجرت محسوب می شود. صالحی عمران(1384) در تحقیقی با عنوان« بررسی نگرش اعضای هیأت علمی درباره دلایل مهاجرت نخبگان علمی به خارج از کشور » که جامعه آماری آن شامل کلیه اعضای هیأت علمی دانشگاه مازندران بوده؛ با توجه به دو دسته از عوامل رانش (دافعه های داخلی) و عوامل کششی (جاذبه های خارجی)اشاره می­کند که عواملی نظیر « عدم توجه اجتماعی به ارزش فعالیت های علمی؛ نبود تسهیلات لازم برای پژوهش، پایین بودن حقوق و دستمزد و احساس وجود تبعیض و نابرابری» به طور «خیلی زیاد» و «زیاد» به عنوان عوامل رانشی در مهاجرت نخبگان علمی به خارج از کشور مؤثر بوده­اند.

زیرا اگر آن جا در ابتدای امر شغلی نداشته باشید به مقداری پس انداز نیاز دارید که بتوانید در طول سه ماه اول زندگی جدید خود را بگذرانید. پس اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا را دارید نباید نگرانی از این بابت برای شما پیش آید. افرادی که در این رده سنی می باشند می توانند از طریق برنامه سرمایه گذاری کانادا و یا خود اشتغالی جهت مهاجرت و اخذ اقامت کانادا اقدام نمایند . این گشودگی برای جذب سرمایه­ گذاری خارجی باعث شده است که کشور سنگاپور مکان امن و پر سودی برای مهاجرانی باشد که به دنبال سرمایه­گذاری پر بازده و قابل اطمینان هستند. عامل اول، بسته شدن دانشگاه­هاو در فاصله کوتاهی از آن، عامل دوم که آغاز جنگ تحمیلی است.عامل اول موجب شد تا متخصصان جوانی که در اوایل انقلاب با اشتیاق به ایران برگشته­بودند و هر کدام در دانشگاه یا مؤسسه­ای مشغول به کار شده­بودند، چون هنوز به طور پیمانی یا ساعتی به تدریس اشتغال داشتند و به استخدام رسمی در نیامده بودند، با بسته شدن دانشگاه­ها به کشور محل تحصیل خود بازگردند تا چه بسا با یافتن شغل جذب جامعه میزبان شوند. علت فقدان یک تعریف کاملاً عملیاتی این است که چون مهاجر، از متن­های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مختلفی بر می­خیزد، پژوهشگران را با متغیرهای متنوعی­ روبه رو می­سازد که این به نوبه خود دستیابی به تعریف را با چالش مواجه می­سازد.

در این تحقیق با سطح اطمینان 95 درصد، احتمال خطای 5 درصد و با این فرض که50 درصد از جمعیت پاسخ یکسانی بدهند، حجم نمونه برای شیراز 400 نفر و برای ارسنجان370 نفر بدست آمد، که جمعاً 770 نفر نمونه ما را تشکیل دادند و نمونه گیری به روش تصادفی از نوع چند مرحلهای طبقه­ای منظم صورت گرفته است. ابراهیمی(1381) در تحقیقی با عنوان” بررسی عوامل اقتصادی مؤثر بر تمایل دانشجویان رشته­های برق و کامپیوتر به مهاجرت” روی 203 دانشجوی این دو رشته در دو دانشگاه تهران و صنعتی شریف انجام داده است.نتایج نشان میدهد که عواملی مثل عدم بها دادن به نوآوری و ابتکار، استفاده مطلوب از ساعات کار، مبهم بودن آینده اقتصادی، عدم کفایت حقوق، دستمزدها وفرصتهای شغلی در گرایش به مهاجرت افراد نمونه نقش داشته است(ابراهیمی،1381). ج- پیرو جهانی شدن و تحولات بین المللی نظام­های سیاسی، جابه جایی­های مهاجرتی نیز دستخوش دگرگونی­ قرار گرفته است. درآمد حاصل از صادرات نفت، تغییر ناگهانی در جامعه ایران از سنتی به مدرن را اجازه داد وشاهد تحرک خانواده طبقه میانی و بالا برای فرستادن فرزندانشان به خارج جهت کسب تحصیلات و دسترسی به امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، در این دوره بسیار دیده میشد. درآمد سرانه در سوئیس بسیار بالا بوده و می توان این کشور را جزء رتبه های بالای اقتصادی معرفی کرد که حدود 39000 دلار برای هر نفر درآمد دارد.

اگر همه روش های بالا را مطالعه نموده اید و هیچ یک از روش های مهاجرتی مناسب شما نمی باشد همچنان می توانید شرایط مورد نیاز مهاجرت و رفتن به کانادا را مهیا نمایید . کانادا بیش از 100 برنامه مهاجرتی از طریق روش های مختلف دارد. مهاجرت از طریق تحصیل چه مراحلی دارد؟ وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خروج نخبگان، اجبار اینماد این خروج نخبگان را تشدید میکند یا خیر، تصریح کرد: هر چقدر در کشور شاخص ایجاد کسب و کار پایین آید و نوآوری با موانعی همراه باشد این امکان برای خروج افراد از کشور فراهم میشود. با الزام اینماد مهاجرت به شدت افزایش پیدا میکند و نیروهای متخصص از کشور خارج خواهند شد. مرحله سوم که در آن دو عامل موجب شدت گرفتن مهاجرت متخصصان به خارج شد. مرحله دوم: که از بهمن 1357 اغاز شد و طی آن گروه­های متعدد بر اثر عوامل و انگیزه­های متفاوت و در مقاطع زمانی مختلف مهاجرت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید