مهاجرت به کانادا 2022 + اقامت و مهاجرت کانادا – آتلانتیک 724

اولین موج مهاجرت با بهبود یافتن شرایط اقتصادی تدریجی ایران و شروع استخراج نفت بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد. افراد میتوانند با ثبت شرکتها با مسئولیت محدود در اوکراین، که فرایند سختی هم ندارد، به شرایط اقتصادی مطلوب و اقامت دائم در این کشور دست پیدا کنند. با آغاز انقلاب اسلامی در اواخر دهه­ی 1350(1357) تا ربع سوم دهه­ی 1360 مهاجرت متخصصان به خارج از کشور در سه مرحله و تحت شرایط و اوضاع و احوال متفاوتی شکل گرفته­است. مرحله دوم: که از بهمن 1357 اغاز شد و طی آن گروه­های متعدد بر اثر عوامل و انگیزه­های متفاوت و در مقاطع زمانی مختلف مهاجرت کردند. موج دوم، در اوایل انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و عناصر لیبرال و سوسیالیست اولین گروههایی بودند که جهت فرار از محدودیتهای جنسی، خدمت نظام وظیفه و فشارهای جنگ ایران و عراق؛کشور راترک کردند. اروپا، امریکا و کشورهای خلیج فارس؛ و علت اصلی مهاجرت ها دو دلیل بود: 1- جهت ادامه تحصیل 2- جهت یافتن شغل..(Lahsaizadeh, 2002: 67-70) بالاخره موج سوم که بیش از 10سال گذشته را شامل میشود. برخی از برنامه های مهاجرتی نیازمند اثبات توانایی مالی متقاضی جهت پشتیبانی از خود و خانواده همراه در بدو ورود به کانادا و برای مدتی کوتاه می باشد .

پیش از مهاجرت، برای آنکه با شرایط، قوانین و مقررات کشور مقصد بتوانید به کار و فعالیت بپردازید باید یکی از مجوز ها زیر را داشته باشید. خلیقی در مورد این سوال که باتوجه به شیوع ویروس کرونا و پا گرفتن کسب وکارهای کوچک و خانگی در شرایط دشوار اقتصادی ،آیا نقش تسهیل گری حاکمیت با الزام به اخذ اینماد ایفا میشود یا خیر، گفت: متاسفانه در سالی که به نام مانع زدایی نام گذاری شده بود و قرار بود موانع کسب و کارها برطرف شود، دوستان در مرکز توسعه وزارت صمت کاملا برعکس عمل کردند و با همکاری با دیگر بخشها به خصوص بانک مرکزی مجوز اینماد را برای مانع تراشی کسب و کارها ایجاد کردند در حالی که در مجلس قانونی به تصویب رسید که مجوزها باید در 3 روز کاری صادر شود اما وزارت صمت بدون توجه به این قانون تصمیم گرفتند که با همکاری سایر ارگانها مجوزی مانند اینماد را به صورت اجباری برای کسب و کار به تصویب برسانند. در ماه­های اول پس از پیروزی انقلاب به خاطر بروز ناآرامی­ها و نا امنی­های خیابانی­، گروهی از ترس و وحشت با عجله و شتاب و بدون برنامه ریزی قبلی ایران را ترک کردند. مرحله اول: در آستانه انقلاب؛ یعنی ماه­های پیش از بهمن 1357 که قشر وسیعی از متخصصان شاغل در نهادهای دولتی، اغلب در گروه نسبی بالا و با تجربه مطالعاتی از انقلاب­های دنیا، آسان و سریع جذب جامعه میزبان و مشغول کار شدند.

این گروه، در واقع قشر دیگری از همان گروه اول بودند که روزهای پس از انقلاب را نتوانستند به درستی درک و پیش بینی کنند. عامل اول، بسته شدن دانشگاه­هاو در فاصله کوتاهی از آن، عامل دوم که آغاز جنگ تحمیلی است.عامل اول موجب شد تا متخصصان جوانی که در اوایل انقلاب با اشتیاق به ایران برگشته­بودند و هر کدام در دانشگاه یا مؤسسه­ای مشغول به کار شده­بودند، چون هنوز به طور پیمانی یا ساعتی به تدریس اشتغال داشتند و به استخدام رسمی در نیامده بودند، با بسته شدن دانشگاه­ها به کشور محل تحصیل خود بازگردند تا چه بسا با یافتن شغل جذب جامعه میزبان شوند. چنین تخمین زده می شود که در حدود 191 میلیون نفر در خارج از کشور محل تولد خود زندگی می­کنند که این تعداد بیش از3 درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. نقش دو متغیر« پایبندی به جامعهی ملی» و« دینداری» به عنوان عوامل بازدارنده و « نگرش انتقادی نسبت به شرایط کنونی و آتی جامعه» به عنوان عوامل ترغیب کننده گرایش به مهاجرت، از نظر آماری مورد تأیید قرار گرفته همچنین گرایش به مهاجرت در مردان بیشتر از زنان و در پایگاه اقتصادی و اجتماعی بالا بیش از پایگاه پائین است(جواهری و سراج زاده،1380).

ج- پیرو جهانی شدن و تحولات بین المللی نظام­های سیاسی، جابه جایی­های مهاجرتی نیز دستخوش دگرگونی­ قرار گرفته است. افراد زیادی به هدف ارتقای سطح کیفی و کمی زندگی خود مهاجرت به خارج را در برنامه زندگی خود قرار میدهند و به کار در خارج از کشور میپردازند و یا انتخاب یکی از بهترین دانشگاههای جهان و اخذ پذیرش در آن به تحصیل در خارج میپردازند. جابه جا شدن انسانها برای ارتقای کمی و کیفی زندگی، ابعاد تازه ای به خود گرفته و این تحرکات به عنوان یک مسأله اجتماعی مطرح گردیده است. تا زمان مشخص شدن وضعیت و بررسی شرایط، فرد پناهجو در کمپهای مشخصی زندگی میکند که تا حد کمی به او جای خواب و خوراک داده میشود و او اجازه کار در کشور اوکراین را ندارد. در صورتی که در طول یک الی سه سال زندگی در این کشور صاحب فرزند شوید روال اخذ اقامت دائم برای شما آسانتر میشود. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خروج نخبگان، اجبار اینماد این خروج نخبگان را تشدید میکند یا خیر، تصریح کرد: هر چقدر در کشور شاخص ایجاد کسب و کار پایین آید و نوآوری با موانعی همراه باشد این امکان برای خروج افراد از کشور فراهم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید